ČTVRTEK_2.4.
Ranní cvičení
Kuřátko VIDEO
Kuřátko má malé nožky, děti se drží za ramena a dělají křidélka
Po dvorku si cupitá. cupitají na místě
Za ním slípka hop hop hop, skáčou na místě snožmo
A pak kohout skok skok skok. skáčou do prostoru
Motýl VIDEO
Poletuje motýl tiše, děti chodí po špičkách, mávají rukama jako křídly
křidélka má jako z plyše.
Dosedne na kytičku, sednou si do dřepu
odpočívá chviličku.
Pak poletí zase dál, běhají po místnosti a mávají rukama jako křídly
jako by se dětí bál.
Komunitní kruh
1. Otázkou dnešního dne je….. Kterou knihu máš rád/a? Proč?
2. Opakování básniček
3. Opakování písničky
4. Velikonoční osení
Popis zvyku
Asi deset dní před Velikonocemi si hospodyňky zasely do květináčů nebo truhlíků obilí. Hrst žita nebo pšenice lehoučce posypaly trochou hlíny a nechaly v domě vyklíčit. Připomínaly si tím, že už brzy se začne sít i na polích. Do Velikonoc jim obilíčko vyrostlo do správné výšky. Hospodyňky do něj položily pár vajíček a měly hezkou jarní ozdobu.
Velikonoční výzdoba domácností bývala hodně bohatá a obilíčko, které se doma zelenalo v květináči, bylo jen jednou z mnoha ozdob.
K těm dalším patřily posvěcené proutky kočiček.
Zajímavou ozdobou byl i vrkoč. Byla to zvláštní stavba z několika různě velkých věnců z těsta. Věnce se napichovaly nad sebe na špejle- od největšího, který ležel vespod, až po ten nejmenší úplně nahoře. Když se celý vrkoč sestavil, vypadal trošku jako pyramida.
Před Velikonocemi musel být celý dům také čistě uklizený a někdy dokonce vybílený vápnem. Takový úklid se nejčastěji dělával ve středu před Velikonocemi- říkalo se jí proto SAZOMETNÁ.
Svačinka/pauza cca 20-30minPředčtenářská příprava
Pohádka
V jednom kurníku vzácná slepička seděla. Jen barevná vajíčka ta slepička snášela. V pondělí dávala modrá, ve středu zelená, v pátek krásná červená. Hospodář si drbe brady, za chvíli už ví si rady. Chtěl se na trh rychle vydat, všechna vejce draze prodat. Na trhu pán pyšně stojí, slípka v kleci, ta se bojí. Každý však chce vejce od ní, pánův měšec už se plní. Pán penízky v dlaních válí, těší se z nich jako malý. Jenže- v kleci sedět celý den, snášet vejce, nesmět ven…. To je vážně věc moc zlá. A tak těžká chvíle na slepičku dolehla. Jako v chvílích starostí, když nám barva z tváře mizí, zmizela i z vajíček, vypadají jako cizí. Celá bílá- jako jiné. Co jen poví hospodář? Co je asi stane? Hospodář, ten dostal zlost. „Bílých vajec máme dost!“ Slepička ví, co je třeba. A vydá se na cestu, nový domov jde si hledat. Nebyla to cesta dlouhá za vlídnými hospodáři, slepička je brzy našla a už se jí dobře daří. A když přišel klidný čas, objeví se barvy zas. Však si lidé povídají, že ta vzácná slepička zase začala snášet ta barevná vajíčka. A ten, kdo je nestihl získat, vzal si štětec, barvy. A aby si nemohl stýskat, sám si vejce barví.
- O kom byla pohádka?
- Čím byla slepička zvláštní?
- Co s ní hospodář udělal?
- Líbilo se to slepičce?
- A co se potom stalo, když byla slepička moc smutná?
- Líbilo se to hospodáři?
- Kam slepička šla, když ji hospodář vyhnal?
- Tam už se slepičce líbilo?
Environmentální výchova
SENÍ OSENÍ
Pomůcky: hlína, květináč (truhlík), hrst žita nebo pšenice
Postup:
Do květináče nasypte nejméně 5 cm silnou vrstvu zeminy. Na lehce urovnaný substrát vysejte obilí, jednotlivé obilky by měly být těsně vedle sebe, aby bylo osení pěkně husté. Poté je zasypete 2 cm vrstvou zeminy, aby mělo rostoucí osení stabilitu a směřovalo co nejdéle vzhůru.
Pobyt a hra venku
OBĚD
Příprava a sklízení
ODPOČINEK
Lektor spřátelené společnosti Děti a divadlo namluvil několikero pohádek pro děti a dospělé. Můžete dětem pohádku k odpočinku pustit J